Mediniai nameliai patrauklūs dėl gana nedidelės kainos, greito ir nesudėtingo surinkimo, lengvų konstrukcijų ir, žinoma, dėl galimybės juos statyti kaip nesudėtingus pastatus, kuriems reikalingi supaprastinti statybų leidimai.
Medinius sodo namelius patogu statyti soduose, pirties įrengimui, sodybose, kaip vasarnamius, kaip pagalbines patalpas sodo įrankiams ir kitoms reikalingoms priemonėms susidėti. Mediniai nameliai tinka smulkiai prekybai.
Vienas didžiausių medinių sodo namelių privalumų, tai, jog jiems gali būti reikalingi tik supaprastinti statybos leidimai. Jei medinis sodo namelis yra ne aukštesnis nei 3,5 m, jo užimamas plotas yra ne didesnis nei 15 m2 , taip pat jei jame nėra rūsio, krosnies, viryklės ar kitų ugniakurų, remiantis statybų techninio reglamento nesudėtingų statinių sąrašu (STR 1.01.07:2002), jis priskiriamas I – osios grupės nesudėtingiems statiniams. Pastariesiems, kaip ir minėjome anksčiau, gali būti reikalingi tik supaprastinti statybos leidimai.
Medinių namelių gamybai, tradiciškai naudojama pušies ar eglės mediena. Pušies mediena yra tvirtesnė ir tinkamesnė medinių namelių statybai, tuo tarpu eglės mediena, savo savybėmis šiek tiek nusileidžia minėtąjai pušies medienai, tačiau yra šviesesnė, smulkaus plaušo, gerokai ilgiau išlaiko natūralią savo spalvą, yra mažiau sakinga, geriau dažoma.
Mediniai nameliai tradiciškai yra vienaaukščiai, statomi iš 28 – 45 mm obliuoto profiliuoto medienos tašo, tačiau, gali būti gaminami ir iš 70, 80 mm, 90 mm stačiakampio formos tašo. Tašai gali būti gaminami ir pusapvalės formos. Užapvalinta tašo forma išgaunama frezavimo metu, kuomet tašo užapvalinimas paliekamas vienoje ar abiejose tašo pusėse. Iš tokių profiliuotų tašų pastatytas medinis sodo namelis atrodo lyg būtų rąstinis.
Tuo atveju, kai namelio gamybai naudojamas 80 – 90 mm tašas, papildomai jį apšiltinus, namelis gali būti pritaikomas gyvenimui ne tik šiltuoju, bet ir šaltuoju metų laiku.
Šie nedideli sodo nameliai yra vienaaukščiai, dažniausiai iki 3 – 3,5 m aukščio. Standartinis rąsto, naudojamo medinių tašų gamybai, ilgis – 6 m. Todėl racionaliausia, kai ilgiausia medinio sodo namelio siena, taip pat neviršija 6m. Tokiu būdu, sumažėja medienos išeiga.
Dažniausiai, medinių sodo namelių gamintojai juos taip pat komplektuoja, surenka. Vidutinio dydžio medinio namelio susirinkimo darbai gali užtrukti nuo vienos iki trijų dienų. Kadangi medinio namelio konstrukcija nedidelio svorio, mediniai sodo nameliai gali būti statomi ant lengvų stacionarių pamatų, ar laikinų, nestacionarių pamatų, sukonstruotų iš medinių kaladžių, grindinio plytelių, trinkelių ir pan. Jie taip pat gali būti statomi ir tiesiai ant kieto grunto. Šiuo atveju svarbu, jog nebūtų pamatų sąlyčio su žeme ir dėl drėgmės, pamatai nepradėtų pūti.
Kalbant apie standartinę medinių sodo namelių komplektaciją, galima paminėti, jog jie komplektuojami kartu su vienvėrėmis ar dvivėrėmis, dažniausiai medinėmis, durimis. Taip pat – mediniais, su stiklo paketais, langais. Namelių stogas – dengiamas medinėmis lentomis. Standartinės komplektacijos namelio grindys – taip pat medinės, lentų. Grindų dangai, savaime suprantama, galite rinktis ir pvz. keramines ar akmens masės plyteles. Paprastai, mediniai sodo nameliai yra surenkami pilnai, visgi kartais, stogo danga tenka pasirūpinti pačiam naujojo sodo namelio savininkui. Medinio sodo namelio stogą galima dengti skarda, čerpėmis ir pan., pasirinktinai pagal individualius poreikius ir galimybes. Mediniai sodo nameliai taip pat gali būti ir su nedidele, stogeliu dengta veranda ar terasa.
Medinio namelio apdaila
Vienas medinių sodo namelių privalumų – jiems nereikalingos papildomos išorinės ar vidinės apdailos. Natūrali medienos tekstūra, šiuo atveju, tampa pagrindine puošmena. Mediena, naudojama gamybiniame procese – natūrali medžiaga, todėl iš jos pagamintas sodo namelis „kvėpuoja“, jame beveik niekuomet nebūna troškaus ir sauso oro.
Tik įsigijus sodo namelį, siekiant apsaugoti medieną nuo drėgmės poveikio, jį būtina nudažyti. Taip sienoms suteikiama ne tik spalva. Nudažyta sodo namelio išorės mediena, dėl dažuose esančių impregnantų, saugo ją nuo pelėsio, grybelio veisimosi, puvinio. Svarbu, jog namelio išorės dažymui pasirinktumėte kokybiškus ir tinkamus dažus. Medinį namelį, kas 4 – 5 metus, reikia perdažyti.
Vidaus sienos gali būti dengiamos aliejumi. Aliejuojant medieną, išryškinama jos tekstūra, sumažėja teplumas, jai suteikiamas matinis paviršius. Medienos dengimas aliejumi patogus ir dėl to, jog jis, priešingai, nei lakas, praėjus kuriam laikui neskilinėja. Norint vidinėms namelio sienoms suteikti spalvą, jas galima dažyti vidaus medienai skirtais dažais. Lakavimas, taip pat išryškina medienos tekstūros grožį, tačiau nėra itin rekomenduojamas, nes uždengdamas medienos poras, kartu sustabdo natūralų medienos „kvėpavimą“.
Nors medinio namelio priežiūra reikalauja kur kas daugiau dėmesio, nei galbūt galėtumėte pamanyti pirmą kartą pagalvoję apie tokio tipo namelio atsiradimą savo valdoje, jis atsiperka paprasta komplektacija, lengvais surinkimo darbais ir, be abejonės, žavia išvaizda, puikiai derančia prie sklypo aplinkos.